Pożyczka pozabankowa czy kredyt? Kiedy wybrać kredyt w banku, a kiedy pożyczkę?

Chociaż pojęcie kredytu i pożyczki są dla wielu z nas tożsame i używamy ich zamiennie, to trzeba pamiętać, że te terminy różnią się znacznie od siebie. Zobowiązania finansowe, które zaciągamy na co dzień mają odmienne podstawy prawne oraz zasady ich udzielania. Jakie są różnice pomiędzy kredytem a pożyczką pozabankową? Kiedy wybrać kredyt w banku, a kiedy pożyczkę?

Czym się różni kredyt od pożyczki?

Kiedy potrzebujemy zastrzyku dodatkowej gotówki często nie zastanawiamy się, czym się różni kredyt od pożyczki pozabankowej. Sięgamy po oferty kredytów i pożyczek i nie przywiązujemy wagi do tego, co kryje się pod konkretnym określeniem. Trzeba jednak wiedzieć, że kredyt i pożyczka pozabankowa to terminy niejednoznaczne, w zależności od rodzaju zobowiązania niosą ze sobą różne skutki prawne.

Pojęcie kredytu zarezerwowane jest dla sektora bankowego, zasadniczą podstawą prawną udzielania kredytów jest ustawa prawo bankowe oraz ustawa o kredycie konsumenckim. Umowa kredytowa zawsze musi posiadać formę pisemną, jej przedmiotem może być wyłącznie określona suma pieniędzy. Bank przyznając kredyt w konkretnej kwocie, pobiera z tego tytułu opłatę, wynagrodzenie instytucji finansowej to głównie odsetki spłacane z kolejnymi ratami kapitału. Ważne również, że pieniądze w ramach kredytu zazwyczaj służą określonemu celowi, który wskazany jest w spisanej umowie.

Zasady udzielania pożyczki pozabankowej reguluje kodeks cywilny i ustawa o kredycie konsumenckim. Po gotówkę na takiej zasadzie możemy zgłosić się do prywatnej firmy, pożyczek mogą udzielać też osoby fizyczne. Forma umowy pożyczki jest dowolna, może zostać sporządzona ustnie i na piśmie oraz nie musi być odpłatna. Pożyczki pozabankowe analizuje serwis https://twojapozyczka24h.pl, gdzie dokładnie opisano zasady i warunki przyznawania produktów finansowych tego rodzaju. Warto pamiętać, że umowa pożyczki pozabankowej nie determinuje konieczności określania celu spożytkowania gotówki, możemy dysponować pieniędzmi dowolnie.

Kiedy wybrać kredyt w banku?

Kredyt w banku to właściwa opcja dla tych, którzy nie obawiają się sformalizowanych procedur przyznawania pieniędzy i nie potrzebują gotówki od ręki. Trzeba mieć świadomość, że proces kredytowy może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni, jak to ma miejsce w przypadku wysokokwotowych kredytów hipotecznych.

Warto rozważyć kredyt bankowy kiedy dysponujemy zdolnością kredytową na określonym poziomie i nasza historia kredytowa pozostaje bez zarzutu. Banki sprawdzają skrupulatnie każdego potencjalnego klienta i poddają wnikliwej analizie jego dochody.

Pożyczka pozabankowa – dla kogo?

Pożyczka pozabankowa jest zdecydowanie bardziej elastyczną formą finansowania niż kredyt w banku, jest dostępna dla szerokiego grona osób. Zasady przyznawania pożyczek dają sporo swobody, ogromną popularnością cieszą się pożyczki online, dostępne nawet w 15 minut. Pożyczki przez internet, pożyczki na dowód, chwilówki, czy pożyczki bez zaświadczeń stwarzają możliwość spłaty zarówno jednorazowo jak i w ratach.

Nie można jednak zapominać, że brak rygorystycznych warunków przyznawania pożyczek pozabankowych, szybki proces ich przyznawania często przekłada się na droższe zobowiązanie niż w przypadku kredytów w banku.


, , , , , , , , ,